Erasmus+ för studerande

Erasmus+ för dig som studerar eller är förstaårs-alumn (recent graduate)

Du som är inskriven på Beckmans har möjlighet att söka stöd från Erasmus. Om du vill praktisera utomlands under ditt första år efter kandidatutbildningen har du också möjlighet att söka stöd, förutsatt att du ansöker om Erasmus innan du avslutat din kandidat som inskriven student på Beckmans.

Observera att stöd från Erasmus+ måste sökas och beviljas i god tid innan du reser, stöd kan inte sökas i efterhand. Stöd ges endast till vistelser som är längre än två månader och max ett år.

Ansökan Erasmus +

Gör en ansökan till Beckmans Designhögskola om stöd här

Stöd för praktik – 3 steg

Steg 1 – Kontakt/förfrågan/ansökan till Beckmans Designhögskola.
Sök kontakt med ett företag eller en organisation där du vill praktisera. Informera om att du studerar eller är förstaårs-alumn på Beckmans Designhögskola.

Om du får ja från företaget – informera din kontakt om att du kommer att söka Erasmus+-stöd för vistelsen och att det kommer att innebära signering av en treparts-överenskommelse mellan företaget, dig själv och Beckmans Designhögskola.

Steg 2 – om din ansökan beviljas
Ett så kallat Grant Agreement upprättas mellan dig och Beckmans representant för Erasmus – Lisa Daram.

Språktest: Om din vistelse är längre än två veckor behöver du göra ett språktest, ett så kallat OLS-test (Online Linguistic Support) i EU Academy innan treparts-överenskommelsen skrivs och signeras. All info om detta får du från Lisa Daram.
Länk till språktestet

Testet tar ca 1 timme och är obligatoriskt. När du sen kommer hem kan du göra ett nytt test som ger dig en möjlighet att själv se om du förbättrat dina språkkunskaper. Ett andra test är inte obligatoriskt.

Steg 3 – Avtal och signering
Treparts-överenskommelsen – ett så kallat Learning Agreement – mellan företaget, dig själv och Beckmans Designhögskola signeras av alla parter.

Observera att du behöver ha en försäkring som täcker sjukdom, olycksfall och ansvar under din vistelse, både på arbetsplatsen och under fritiden. Kolla med ditt försäkringsbolag.

Stöd för studier – 3 steg

Steg 1 – Kontakt och ansökan till Beckmans Designhögskola
Sök kontakt med ett lärosäte som är ackrediterat för Erasmus+.

Steg 2 – Om din ansökan beviljas
Om din vistelse är längre än två veckor behöver du göra ett språktest, ett så kallat OLS-test (Online Linguistic Support) i EU Academy innan överenskommelse skrivs och signeras.
Länk till språktestet

Testet tar ca 1 timme. Om mottagande organisation eller företag ställer språkkrav, är ditt resultat en hjälp för dem. Om språkkrav inte ställs, syftar testet till att ge dig en uppfattning om din nivå innan du reser. När du sen kommer hem kan du göra ett nytt frivilligt test som ger dig en möjlighet att själv se om du förbättrat dina språkkunskaper. Detta test är inte obligatoriskt.

Observera att du behöver ha en försäkring som täcker din vistelse både på arbetsplatsen och under fritiden. Kolla med ditt försäkringsbolag.

Steg 3 – Avtal och signering
Överenskommelse mellan lärosätet, dig själv och Beckmans Designhögskola skrivs på och signeras av alla parter.

Kontakt Erasmus+ på Beckmans

För råd kring din ansökan, vänligen kontakta Lisa Daram, Externa relationer: lisa.daram@beckmans.se 


Prenumerera på vårt nyhetsbrev




Filtrera