Beckmans skapar videoverk till musik av KMH-studenter

Sofia Hulting kurser, Svenska, visuell kommunikation

Förstaårsstudenter på programmet visuell kommunikation skapar rörlig grafik till musik av studenter på Kungliga Musikhögskolan (KMH).

Premiären sker på Wisdome Tekniska museet på torsdag 3 april mellan kl 18-19.

Projektet Sounds&Visions

Sedan 2021 har Beckmans årligen samarbetat med studenter från KMH som har ansökt om att vara med i det audiovisuellt samskapande projektet Sounds&Visions. Fem bidrag har valts ut och Beckmansstudenterna har delats in i fem grupper för att skapa videoverk till musiken.

För Beckmans studenter innebär projektet en möjlighet att arbeta direkt mot en beställare, samt att utveckla förmågan att kommunicera och berätta genom rörlig grafik och bild. 

Medverkande studenter från KMH

Erasmus Talbot, Fabian Isaksson, Gabriel Ferntoft, Hans Karlsson, Kristin Rosendahl, Nikolas Berndt, Ture Lewin.

Medverkande studenter från Beckmans visuell kommunikation

Alva Kinneholm, Caspar Broms, Emma Ljungqvist, Emma Tungelstedt, Enya Borg, Fahed Dehchar, Hannah Martensson, Jesper Smeding, Lawrence Ponsonby, Linn Willebrand, Lovisa Åkerblom, Silje Nordback, Simon Grey, Tindra Berglund, Ve Örnehed, Vivi Tang.

Gästlärare

Annie Tådne, audiovisuell konstnär
Felix Scheynius, regissör
Niki Lindroth von Bahr, konstnär, modellmakare och regissör
Sander Joon, animatör och regissör
Simon Appel, animatör, regissör och illustratör
Vanja Ivarsson, 3D-konstnär och illustratör 

Kursansvarig: Jonas Johansson, lektor, visuell kommunikation
Emilie Lidgard, Samverkan och innovation vid Samverkansavdelningen på Kungliga Musikhögskolan

Läs mer om projektet här

Nyheter

Prenumerera på vårt nyhetsbrev




Filtrera